Pamol®
tabletter med modificeret udløsning 665 mg
Orifarm Healthcare A/S
Om indlægssedlen
Indlægsseddel: Information til brugeren
Pamol 665 mg tabletter med modificeret udløsning
paracetamol
Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder vigtige oplysninger.
- Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.
- Spørg lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, hvis der er mere, du vil vide.
- Lægen har ordineret dette lægemiddel til dig personligt. Lad derfor være med at give lægemidlet til andre. Det kan være skadeligt for andre, selvom de har de samme symptomer, som du har.
- Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, hvis du får bivirkninger, herunder bivirkninger, som ikke er nævnt i denne indlægsseddel. Se punkt 4.
Se den nyeste indlægsseddel på www.indlaegsseddel.dk
Oversigt over indlægssedlen:
- Virkning og anvendelse
- Det skal du vide, før du begynder at tage Pamol
- Sådan skal du tage Pamol
- Bivirkninger
- Opbevaring
- Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger
1. Virkning og anvendelse
Pamol virker smertestillende.
Du kan tage Pamol mod svage smerter, f.eks. hovedpine, menstruationssmerter, tandpine samt muskel- og ledsmerter.
Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre i løbet af 3 dage.
2. Det skal du vide, før du begynder at tage Pamol
Lægen kan have foreskrevet anden anvendelse eller dosering end angivet i denne information. Følg altid lægens anvisning og oplysningerne på doseringsetiketten.
Tag ikke Pamol
- hvis du er allergisk over for paracetamol eller et af de øvrige indholdsstoffer i Pamol (angivet i punkt 6).
- hvis du har meget dårlig lever.
Advarsler og forsigtighedsregler
Pamol indeholder paracetamol.
Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, før du tager Pamol, hvis
- du har nedsat lever- eller nyrefunktion.
- du har en dårlig ernæringstilstand, f.eks. hvis du er undervægtig, fejlernæret eller på grund af et alkoholmisbrug. Du skal måske ikke tage Pamol eller evt. tage en mindre dosis, da din lever ellers kan tage skade.
- du har en alvorlig infektion.
Under behandling med Pamol skal du straks fortælle det til lægen, hvis du har alvorlige sygdomme, herunder svær nyreinsufficiens eller sepsis (når bakterier og deres toksiner cirkulerer i blodet og fører til organskader), eller du lider af underernæring, kronisk alkoholisme, eller hvis du også tager flucloxacillin (et antibiotikum). Der er indberettet en alvorlig tilstand kaldet metabolisk acidose (en blod- og væskeanomali) hos patienter i disse situationer, når paracetamol tages i regelmæssige doser i en længere periode, eller når paracetamol tages sammen med flucloxacillin. Symptomer på metabolisk acidose kan omfatte: alvorlige vejrtrækningsproblemer med dyb, hurtig vejrtrækning, døsighed, kvalme og opkastning.
Kontakt din læge øjeblikkeligt såfremt du oplever en kombination af disse symptomer.
Vær opmærksom på
- Tag ikke flere Pamol end anbefalet, da det kan medføre alvorlig leverskade.
- Overskrides den anbefalede dosis, kan der opstå livstruende forgiftning. Hvis der er mistanke om overdosering, bør du straks søge læge.
- Hvis du samtidig tager anden medicin, der også indeholder paracetamol, er der risiko for overdosering.
- Hvis du har høj feber, tegn på anden infektion eller hvis symptomerne varer længere end 3 dage, skal du kontakte din læge.
- Hvis du tager flere forskellige slags smertestillende medicin samtidig i en længere periode, kan du få nyreskader med risiko for nyresvigt.
- Hvis du tager Pamol mod hovedpine i en længere periode, kan din hovedpine blive værre og hyppigere. Kontakt din læge, hvis du får hyppige eller daglige hovedpineanfald.
Børn og unge
Må ikke anvendes til børn under 12 år uden lægens anvisning.
Brug af andre lægemidler sammen med Pamol
Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager andre lægemidler, for nylig har taget andre lægemidler eller planlægger at tage andre lægemidler.
Tal med din læge, hvis du tager:
- medicin mod epilepsi (f.eks. fenytoin og carbamazepin).
- medicin mod urinsyregigt (probenecid). Det kan være nødvendigt at ændre dosis.
- blodfortyndende medicin (f.eks. warfarin). Du kan få blødninger, hvis du tager Pamol regelmæssigt og gennem længere tid.
- flucloxacillin (et antibiotikum) på grund af en alvorlig risiko for blod- og væskeabnormalitet (kaldet metabolisk acidose), som straks skal behandles (se punkt 2).
Vær opmærksom på
Hvis du tager medicin mod for højt kolesterol (colestyramin), skal du tage Pamol mindst 1 time før eller 4-6 timer efter denne medicin. Tal med lægen.
Brug af Pamol sammen med mad og drikke
Se punkt 3.
Graviditet og amning
Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel.
Pamol kan om nødvendigt anvendes under graviditet. Du bør tage den lavest mulige dosis, der mindsker smerterne, og bruge lægemidlet så kort tid som muligt. Kontakt lægen, hvis smerterne ikke mindskes, eller hvis du har brug for at tage lægemidlet oftere.
Pamol kan anvendes under amning.
Trafik- og arbejdssikkerhed
Pamol påvirker ikke arbejdssikkerheden eller evnen til at færdes sikkert i trafikken.
Pamol indeholder natrium
Dette lægemiddel indeholder mindre end 1 mmol (23 mg) natrium pr. dosis af to tabletter, dvs. det er i det væsentlige natriumfrit.
3. Sådan skal du tage Pamol
Tag altid lægemidlet nøjagtigt efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller apotekspersonalet.
Tag aldrig mere Pamol end beskrevet i doseringsanvisningerne. Du bør tage den lavest mulige dosis, der er nødvendig, i kortest mulig tid. Den maksimale døgndosis må ikke overskrides.
Den sædvanlige dosis er:
Voksne (inkl. ældre) og børn på 12 år og derover (min. 40 kg):
2 tabletter (i alt 1330 mg) 3 gange i døgnet med mindst 6 timers mellemrum. Den maksimale dosering er 6 tabletter (3990 mg) pr. døgn.
Tabletten skal synkes hel og må ikke deles, tygges eller knuses. Du skal tage Pamol med et glas vand. Du kan tage Pamol i forbindelse med et måltid, men det er ikke nødvendigt.
Brug til børn
Børn under 12 år:
Du må ikke bruge Pamol tabletter med modificeret udløsning til børn under 12 år uden lægens anvisning.
Hvis du har taget for meget Pamol
Kontakt lægen, skadestuen, Giftlinjen (tlf: 82121212) eller apoteket, hvis du har taget mere af Pamol, end der står i denne information, eller mere end lægen har foreskrevet.
Tag pakningen med.
En større dosis Pamol end den anbefalede er farlig og kan give langvarige skader.
Det kan ødelægge leveren og i nogle tilfælde også nyrerne, bugspytkirtlen og knoglemarven. Symptomerne kommer normalt ikke med det samme, men først efter 1-2 dage (og kan nogle gange være forsinket op til 4 til 6 dage efter indtagelse).
Selvom du ikke mærker nogle symptomer, kan der være risiko for alvorlig leverskade, og det er meget vigtigt, at du søger læge så hurtigt som muligt ved mistanke om overdosering (helst inden for få timer efter indtagelse).
Symptomer på overdosering kan være bleghed, kvalme, opkastninger, appetitløshed, ømhed/smerter i maven, utilpashed, gulsot og misfarvning af urin og afføring. Senere kan der ske en gulfarvning af hud og øjne. I værste fald kan du miste bevidstheden og dø af leversvigt.
Hvis du har glemt at tage Pamol
Du må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis. Fortsæt blot med den sædvanlige dosis
Spørg lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, hvis der er noget, du er i tvivl om.
4. Bivirkninger
Dette lægemiddel kan som alle andre lægemidler give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger.
Alvorlige bivirkninger
Meget sjældne bivirkninger: Kan forekomme hos op til 1 ud af 10.000 patienter
- Blødning fra hud og slimhinder og blå mærker pga. forandringer i blodet (for få blodplader).
Kontakt læge eller skadestue. - Almen sløjhed, tendens til betændelse (infektioner) især halsbetændelse og feber pga. forandringer i blodet (for få hvide blodlegemer). Kontakt læge eller skadestue. Kan blive alvorligt. Hvis du får feber, skal du straks kontakte lægen.
- Alvorlig blodmangel med gulsot. Kontakt læge eller skadestue.
- Pludseligt hududslæt, åndedrætsbesvær og besvimelse (inden for minutter til timer) pga. overfølsomhed (anafylaktisk reaktion). Kan være livsfarligt. Ring 112.
- Blæreformet udslæt og betændelse i huden, især på hænder og fødder samt i og omkring munden ledsaget af feber. Kontakt læge eller skadestue.
- Kraftig afskalning og afstødning af hud. Kontakt læge eller skadestue.
- Vejrtrækningsbesvær hos personer med anlæg herfor. Kontakt straks læge eller skadestue. Ring evt. 112.
- Ved langtidsbehandling kan muligheden for nyreskade ikke udelukkes. Kontakt lægen.
Ikke kendt: Kan ikke estimeres ud fra forhåndenværende data
- En alvorlig sygdom, der kan gøre blodet mere surt (kaldet metabolisk acidose), hos patienter med svær sygdom, der anvender paracetamol (se punkt 2).
Andre bivirkninger
Sjældne bivirkninger: Kan forekomme hos op til 1 ud af 1.000 patienter
- Nældefeber.
- Forhøjede levertal.
- Forhøjet serum kreatinin (mål for nyrefunktionen).
Meget sjældne bivirkninger: Kan forekomme hos op til 1 ud af 10.000 patienter
- Allergisk eksem (overfølsomhedsreaktion inklusive udslæt (nældefeber) og hævelser). Kan være alvorligt. Kontakt lægen. Hvis der er hævelse af ansigt, læber og tunge, kan det være livsfarligt. Ring 112.
- Påvirkning af leverens funktion, evt. med gulsot. Kan være alvorligt. Hvis du får gulsot, skal du kontakte lægen.
Der har været rapporter om meget sjældne tilfælde af alvorlige hudreaktioner.
Indberetning af bivirkninger
Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med din læge, apotekspersonalet eller sygeplejersken. Dette gælder også mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen via de oplysninger, der fremgår herunder.
Lægemiddelstyrelsen
Axel Heides Gade 1
DK-2300 København S
Websted: www.meldenbivirkning.dk
Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af dette lægemiddel.
5. Opbevaring
Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.
Dette lægemiddel kræver ingen særlige forholdsregler vedrørende opbevaringen.
Tag ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på pakningen efter EXP. Udløbsdatoen er den sidste dag i den nævnte måned.
Spørg apotekspersonalet, hvordan du skal bortskaffe lægemiddelrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide lægemiddelrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.
6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger
Pamol indeholder:
- Aktivt stof: Paracetamol 665 mg.
- Øvrige indholdsstoffer: Croscarmellosenatrium; hypromellose; magnesiumstearat; povidon; stearinsyre; majsstivelse, pregelatineret.
Filmovertræk: Hypromellose; macrogol.
Udseende og pakningsstørrelser
Hvid til råhvid, aflang tablet (ca. 19 mm × 7 mm), glat på begge sider.
Blisterpakninger med 12, 24, 48, 96, 108 eller 120 tabletter med modificeret udløsning. Tabletbeholder med forseglet multigrip (gigtvenligt) låg med 100 eller 110 tabletter med modificeret udløsning.
Tabletbeholder med forseglet låg og foring af aluminium-pap med 250 tabletter med modificeret udløsning.
Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført.

